Andhra Pradesh Assembly Election Winners List 2024 ( Final List Out )

Andhra Pradesh Assembly Election Winners List 2024: On Tuesday, June 4, 2024, the Telugu Desam Party (TDP), Bharatiya Janata Party (BJP), and Janasena led the National Democratic Alliance (NDA) to a resounding win in Andhra Pradesh, securing 164 assembly seats and 21 parliamentary seats.

Based on the data released by the Election Commission, the TDP secured 135 Assembly seats out of 175, Janasena 21 and BJP 8, and YSRCP was limited to just 11 seats. The BJP lost three Lok Sabha seats and Janasena two, while the TDP won sixteen, crushing the YSRCP. NDA won twenty-one of the twenty-five Lok Sabha seats, while the YSRCP won just four.

Andhra Pradesh Assembly Election Winners List
Andhra Pradesh Assembly Election Winners List

Andhra Pradesh Assembly Election Winners List 2024

AP Assembly Election 2024 were held simultaneously with the Lok Sabha in Andhra Pradesh. The results of the assembly elections were also declared along with the Lok Sabha on June 4. The TDP-BJP alliance has won a majority in these elections. TDP emerged as the single largest party and won 135 seats. The JNP got 21 seats and the YSRCP could get only 11 seats. With this, the BJP has got 8 seats.

In Andhra Pradesh, BJP and TDP are contesting elections together. The ruling YSRCP is in the fray alone. Andhra Pradesh Assembly Election Winners List 2024 party wise is provided below. Check all names here:

S. NO. Candidate Name ( Winners ) Party Constituency
1 Satyanarayana Pithani TDP Achanta
2 Gottipati Ravi Kumar TDP Addanki
3 Dr Partha Sarathi Valmiki BJP Adoni
4 B Virupakshi YSRCP Alur
5 Koona Ravi Kumar TDP Amadalavalasa
6 Aithabathula Anandarao TDP Amalapuram
7 Akhila Priya Bhuma TDP Allagadda
8 Anam Ramanarayana Reddy TDP Atmakur
9 Bobbala Chinnolla Janardhan Reddy TDP Banaganapalle
10 Ganta Srinivasa Rao TDP Bhimili
11 Roshan Kumar Songa TDP Chintalapudi
12 Surya Naga Sanyasi Raju Kalidindi TDP Chodavaram
13 Kotla Jaya Surya Prakash Reddy TDP Dhone
14 Buchepalli Siva Prasad Reddy YSRCP Darsi
15 Yarlagadda Venkata Rao TDP Gannavaram Krishna
16 Kondapalli Srinivas TDP Gajapathinagaram
17 Maddipati Venkata Raju TDP Gopalapuram
18 Galla Madhavi TDP Guntur West
19 Yarapathineni Srinivasa Rao TDP Gurajala
20 Nandamuri Balakrishna TDP Hindupur
21 Jyothula Nehru TDP Jaggampeta
22 Rajagopal Sreeram (Tataiah) TDP Jaggayyapeta
23 Adinarayana Reddy Chadipirala BJP Jammalamadugu
24 Anamadi Venkateswara Rao @ Kondababu TDP Kakinada City
25 Amilineni Surendra Babu TDP Kalyandurg
26 Inturi Nageswara Rao TDP Kandukur
27 Boggula Dastagiri TDP Kodumur
28 Doctor Dola Sree Bala Veeranjaneya Swamy TDP Kondapi
29 Prashanthi Reddy Vemireddy TDP Kovur
30 T G Bharath TDP Kurnool
31 Chandrababu Naidu Nara TDP Kuppam
32 Brahmanandareddy Julakanti TDP Macherla
33 M Shajahan Basha TDP Madanapalle
34 Jogeswara Rao V TDP Mandapeta
35 Nara Lokesh TDP Mangalagiri
36 Vasantha Venkata Krishna Prasad TDP Mylavaram
37 Aravinda Babu Chadalavada TDP Narasaraopet
38 Baggu Ramanamurthy TDP Narasannapeta
39 Ayyannapatrudu Chintakayala TDP Narsipatnam
40 Lokam Naga Madhavi JSP Nellimarla
41 Tangirala Sowmya TDP Nandigama
42 Nasyam Mohammed Farook TDP Nandyal
43 Kotamreddy Sridhar Reddy TDP Nellore Rural
44 Matsyarasa Visweswara Raju YSRCP Paderu
45 Dr Nimmala Ramanaidu TDP Palakollu
46 Bonela Vijaya Chandra TDP Parvathipuram
47 Damacharla Janardhana Rao TDP Ongole
48 Gouthu Sireesha TDP Palasa
49 Kumar Raja Varla TDP Pamarru
50 Gowru Charitha Reddy TDP Panyam
51 Mamidi Govinda Rao TDP Pathapatnam
52 K E Shyam Kumar TDP Pattikonda
53 Kagitha Krishnaprasad TDP Pedana
54 China Rajappa Nimmakayala TDP Peddapuram
55 Bode Prasad TDP Penamaluru
56 S Savitha TDP Penukonda
57 Konidala Pawan Kalyan JSP Pithapuram
58 Chirri Balaraju JSP Polavaram
59 Ys Jagan Mohan Reddy YSRCP Pulivendla
60 Nallari Kishan Kumar Reddy TDP Pileru
61 Nandyala Varadarajula Reddy TDP Proddatur
62 Kondru Murali Mohan TDP Rajam
63 Akepati Amarnath Reddy YSRCP Rajampet
64 Budda Rajasekhara Reddy TDP Srisailam
65 Venkata Sudhir Reddy Bojjala TDP Srikalahasti
66 Bolisetty Srinivas JSP Tadepalligudem
67 Bandaru Sravani Sree TDP Singanamala
68 Tenali Sravan Kumar TDP Tadikonda
69 Peddireddy Dwarakanatha Reddy YSRCP Thamballapalle
70 Kakarla Suresh TDP Udayagiri
71 Payyavula Keshav TDP Uravakonda
72 Divya Yanamala TDP Tuni
73 Ananda Babu Nakka TDP Vemuru
74 Yalamanchili Satyanarayana Chowdary (Sujana Chowdary) BJP Vijayawada West
75 Bonda Umamaheswara Rao TDP Vijayawada Central
76 Gadde Rama Mohan TDP Vijayawada East
77 Velagapudi Ramakrishna Babu TDP Visakhapatnam East
78 Konathala Ramakrishna JSP Anakapalle
79 Regam Matyalingam YSRCP Araku Valley
80 Daggupati Venkateswara Prasad TDP Anantapur Urban
81 Dasari Sudha YSRCP Badvel
82 Buddhaprasad Mandali JSP Avanigadda
83 Venkata Mani Prasad Pullivarthi TDP Chandragiri
84 Narendra Varma Raju Vegesana TDP Bapatla
85 Gurajala Jagan Mohan (Gjm) TDP Chittoor
86 R V S K K Ranga Rao @ Babynayana TDP Bobbili
87 Prathipati Pullarao TDP Chilakaluripet
88 Satya Kumar Yadav BJP Dharmavaram
89 Madduluri Mala Kondaiah TDP Chirala
90 Radha Krishnayya Badeti TDP Eluru
91 Vadingadu Munaswamy Thomas TDP Gangadhara Nellore
92 Palla Srinivas Rao TDP Gajuwaka
93 Ashok Reddy Muthumula TDP Giddalur
94 Venigandla Ramu TDP Gudivada
95 Mohammed Naseer Ahmed TDP Guntur East
96 Pasim Sunil Kumar TDP Gudur
97 Madhavi Reddappa Gari TDP Kadapa
98 Kandikunta Venkata Prasad TDP Kadiri
99 Kamineni Srinivas BJP Kaikalur
100 Pantam Venkateswara Rao (Pantam Nanaji) JSP Kakinada Rural
101 Krishna Chaitanya Reddy Putha TDP Kamalapuram
102 Dr Ugra Narasimha Reddy Mukku TDP Kanigiri
103 Dagumati Venkata Krishna Reddy TDP Kavali
104 Bandaru Satyananda Rao TDP Kothapeta
105 Muppidi Venkateswara Rao TDP Kovvur
106 Jagadeeswari Thoyaka TDP Kurupam
107 Kollu Ravindra TDP Machilipatnam
108 Y Balanagi Reddy YSRCP Mantralayam
109 Sudhakar Putta TDP Mydukur
110 G Bhanu Prakash TDP Nagari
111 Narayana Ponguru TDP Nellore City
112 G Jayasurya TDP Nandikotkur
113 Bommidi Narayana Nayakar JSP Narasapuram
114 Kolusu Partha Sarathy TDP Nuzvid
115 Amaranatha Reddy N TDP Palamaner
116 Jayakrishna Nimmaka JSP Palakonda
117 Yeluri Sambasiva Rao TDP Parchur
118 Anitha Vangalapudi TDP Payakaraopet
119 Varupula Satya Prabha TDP Prathipadu
120 Butchaiah Choudary Gorantla TDP Rajahmundry Rural
121 K Murali Mohan TDP Puthalapattu
122 Vasamsetti Subash TDP Ramachandrapuram
123 Mandipalli Ramprasad Reddy TDP Rayachoti
124 Bathula Balaramakrishna S/O Gangarao JSP Rajanagaram
125 Deva Varaprasad JSP Razole
126 Anagani Satya Prasad TDP Repalle
127 Gummidi Sandhyarani TDP Salur
128 Paritala Sunithamma TDP Raptadu
129 Kalava Srinivasulu TDP Rayadurg
130 Chandra Mohan Reddy Somireddy TDP Sarvepalli
131 Kolla Lalitha Kumari TDP Srungavarapukota
132 Nelavala Vijayasree TDP Sullurpeta
133 J C Ashmit Reddy TDP Tadpatri
134 Kolikapudi Srinivasa Rao TDP Tiruvuru
135 Atchannaidu Kinjarapu TDP Tekkali
136 Aranii Srenevasulu JSP Tirupati
137 Dharmaraju Patsamatla JSP Unguturu
138 Gonuguntla Venkata Siva Sita Rama Anzanneyllu TDP Vinukonda
139 B Jayanageswara Reddy TDP Yemmiganur
140 Chintamaneni Prabhakar TDP Denduluru
141 Jayaram Gummanur TDP Guntakal
142 Datla Subba Raju (Buchibabu) TDP Mummidivaram
143 Kandula Durgesh JSP Nidadavole
144 Bhashyam Praveen TDP Pedakurapadu
145 Burla Ramanjaneyulu TDP Prathipadu
146 Peddireddi Ramachandra Reddy YSRCP Punganur
147 Adireddy Srinivas TDP Rajahmundry City
148 Miriyala Sirisha Devi TDP Rampachodavaram
149 Vijay Kumar Bn TDP Santhanuthalapadu
150 Kanna Lakshminarayana TDP Sattenapalle
151 Koneti Adimulam TDP Satyavedu
152 Gondu Shankar TDP Srikakulam
153 Kanumuru Raghu Rama Krishna Raju (R R R) TDP Undi
154 Chandra Sekhar Tatiparthi YSRCP Yerragondapalem
155 Sundarapu Vijay Kumar JSP Yelamanchili
156 Dhulipalla Narendra Kumar TDP Ponnur
157 Kurugondla Ramakrishna TDP Venkatagiri
158 Eswara Rao Nadukuditi BJP Etcherla
159 Panchakarla Ramesh Babu JSP Pendurthi
160 P G V R Naidu(Ganababu) TDP Visakhapatnam West
161 Kalavenkatarao Kimidi TDP Cheepurupalle
162 Aditi Vijayalakshmi Gajapathi Raju Pusapati TDP Vizianagaram
163 Ramakrishna Reddy Nallamilli BJP Anaparthy
164 M S Raju TDP Madakasira
165 Ch Vamsi Krishna Srinivas JSP Visakhapatnam South
166 Ashok Bendalam TDP Ichchapuram
167 Bandaru Satyanarayana Murthy TDP Madugula
168 Ramanjaneyulu Pulaparthi (Anjibabu) JSP Bhimavaram
169 Nadendla Manohar JSP Tenali
170 Arava Sreedhar JSP Kodur
171 Arimilli Radha Krishna TDP Tanuku
172 Giddi Satyanarayana S/O Mahalakshmi JSP Gannavaram
173 Palle Sindhura Reddy TDP Puttaparthi
174 Penmetsa Vishnu Kumar Raju BJP Visakhapatnam North
175 Kandula Narayana Reddy TDP Markapuram

AP Assembly Election 2024 Winners: Schedule

The schedule of the AP Assembly election was announced by the Election Commission of India on 16 March 2024. Check the full schedule here:

Poll event Date
Date of announcement 16 March 2024
Notification date 18 April 2024
Last date for filing a nomination 25 April 2024
Scrutiny of nomination 26 April 2024
Last date for withdrawal of nomination 29 April 2024
Date of poll 13 May 2024
Date of counting of votes 4 June 2024

FAQ: Andhra Pradesh Assembly Election winners list 2024

How to download a final copy of the Andhra Pradesh Assembly Election winners list 2024?

Ans:  You can download all winners’ lists from the Election Commission of India’s official website.

How many seats were won by TDP in the Assembly election 2024?

Ans: TDP emerged as the single largest party and won 135 seats in this election.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top